جمعه 07 مهر 1402 - 29 Sep 2023
تاریخ انتشار: 1402/03/08
کد خبر: 28939

«ایمیدرو» در دوره جدید به کدام سو می‌رود؟

بهترین توصیه به رئیس جدید ایمیدرو این است که از مسیر گذشتگان فاصله بگیرد، چراکه به همان ورطه‌ای خواهد افتاد که مدیران پیشین در آن افتاده بودند و انتقاد شدید نمایندگان مجلس به عنوان نهاد نظارتی دولت را نیز به همراه داشت.

به گزارش تسنیم، پس از استیضاح رضا فاطمی‌امین، با حکم آیت‌الله رئیسی، سیدمهدی نیازی به عنوان سرپرست وزارتخانه صمت منصوب شد. در حالی که همه منتظر بودند نخستین تصمیم سرپرست جدید در حوزه خودرو باشد که منتقدان زیادی دارد، اما نیازی در نخستین قدم وجیه‌اله جعفری، مدیرعامل ایمیدرو را تغییر داد و امیر خرمی‌شاد را به جای او منصوب کرد. همین تصمیم نشان داد که نیازی با فضای وزارتخانه و زیرمجموعه آن بیگانه نیست؛ چه اینکه یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف در مجموعه وزارت مدیریت معادن بود، اما تقریبا تمام وزرا این حوزه را رها کرده بودند و تنها بر بازار خودرو متمرکز شده بودند، بنابراین تغییرات صمت از همین منظر اهمیت داشت. امیر خرمی‌شاد، مدیرعامل جدید ایمیدرو، پیش از این هم در این سازمان به عنوان عضو هیات‌مدیره حضور داشت و احتمالا بهتر از هر کسی می‌داند که با چه شرایطی روبه رو است و برای سروسامان دادن به حوزه معادن کشور چه باید کند. شاید بهترین توصیه به خرمی‌شاد این است که از مسیر گذشتگان فاصله بگیرد، چراکه به همان ورطه‌ای خواهد افتاد که مدیران پیشین در آن افتاده بودند و انتقاد شدید نمایندگان مجلس به عنوان نهاد نظارتی دولت را نیز به همراه داشت. برخی از نمایندگان مجلس اعتقاد داشتند؛ مدیریت معادن رها شده و تصمیمات بیش از آنکه شتاب‌دهنده تولید باشد، به مانعی بزرگ برای فعالیت ایجاد شده است. فعالان حوزه معدن نیز معتقد بودند که مدیریت پیشین به نحوی عمل کرده که فقط پرونده‌های مختلف روی هم تلنبار شده است و هیچ‌کدام تعیین تکلیف نمی‌شوند.

تغییرات را به فال نیک می‌گیریم

عماد مهدی‌فر، کارشناس حوزه معدن در این‌باره گفت: «چند ماه دیگر دو سال از عمر دولت آیت‌اله رئیسی می‌گذرد و مشخص است رئیس‌جمهوری انگیزه بسیار زیادی برای کار کردن دارد؛ با گذشت این زمان برخی تغییرات توسط خود دولت انجام شد و تعدادی از مدیران اقتصادی جابه‌جا شدند و برخی تغییرات هم با رأی نمایندگان مجلس صورت گرفت. مشخصا سازمان ایمیدرو یکی از مجموعه‌‌هایی هست که تمام امور معدنی کشور به آنها بازمی‌گردد. با حضور آقای خرمی‌شاد مدیر ایمیدرو تغییر کرد و ما آن را به فال نیک می‌گیریم زیرا ماه‌ها بود که از نحوه مدیریت بر معادن کشور گلایه داشتیم؛ جلسات متعدد با نمایندگان مجلس برگزار کردیم، هرچه اسناد داشتیم به آنها تحویل دادیم و در نهایت آنچه پیشنهاد داشتیم را منتقل کردیم تا نهاد نظارتی را با آنچه در این حوزه می‌گذرد، آشناتر کنیم. خوشبختانه خود دولت اقدام کرد و دست به تغییراتی زد.» این کارشناس معدن بیان کرد: «متأسفانه برخی از مدیران هم برای بیت‌المال ارزش قائل نیستند هم بخش خصوصی را حذف می‌کنند. در حالی که بسیاری از همین افراد در بخش خصوصی می‌توانند به خارج کشور بروند و سرمایه‌گذاری کنند، اما همین‌جا مانده‌اند و تلاش می‌کنند ظرفیتی که دارند را در همین کشور به‌کار بگیرند. کسی که کار سنگین تولید و خدمات انجام داده، راه و رسم کسب درآمد را بلد است، با همین سرمایه می‌تواند خرید و فروش دلار کند که سود هم دارد، اما واقعیت این است که بسیاری از فعالان بخش خصوصی معدن دلشان در این حوزه می‌تپد؛ همین‌ که یک معدن را از صفر آغاز می‌کنند و به نتیجه می‌رسانند، از هزاران چیز دیگر برای‌شان لذت‌بخش‌تر است.»
مهدی‌فر گفت: «به آقای خرمی‌شاد توصیه می‌کنم حتما در مسیر گذشتگان بنگرند و ببینند فعالان معدن درباره آنچه می‌گویند. با آنها جلسه بگذارد، درد دل آنها را بشنود و آنها را بازوی یاری‌گر خود بداند.» معدن البته زیر‌ذره‌بین مجلس انقلابی هم قرار دارد و اقدامات و تصمیمات آن از دید نمایندگانی که دغدغه توسعه در این بخش دارند، پنهان نمی‌ماند.

فرصت‌سوزی طی چند دهه

قاسم ساعدی، نماینده دشت آزادگان و هویزه در این خصوص گفت: «برخی اتفاقاتی که در دهه‌های گذشته در کشور افتاده، اصلا قابل دفاع نیست؛ مثل حوزه معدن. مدیران تصمیم‌گیر در کشور باید یاد بگیرند که هر کاری پیش از شروع، نیاز به زمان‌بندی دارد، یعنی باید مشخص شود که کجا هستیم و در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت قرار است به کجا برسیم.» وی ادامه داد: «۴۴ سال از انقلاب می‌گذرد و با وجود پیشرفت در برخی حوزه‌ها، بعضی بخش‌ها مورد غفلت واقع شدند. بیش از 4دهه فرصت داشتیم برای حوزه معدن، فکری اساسی کنیم. به عبارتی، اکنون وقت آن بود که ایران به عنوان یک کشور معدن‌خیز، زنجیره ارزش را تکمیل می‌کرد که به تبع آن، اشتغالزایی و ارزآوری هم به وقوع می‌پیوست.» رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان تصریح کرد: «پس از گذشت سال‌ها، هنوز بحث برسر این است که چرا رانت در واگذاری معادن دخیل است یا مثلا چرا ماشین‌آلات معدنی فرسوده است و واردات ماشین‌آلات بروز به کجا رسید؟ واقعاً این نقطه‌ای که در آن قرار داریم، جای تأسف دارد. وضعیت کنونی، نشان از فرصت‌سوزی در چند دهه گذشته دارد.» ساعدی ادامه گفت: «رهبر معظم انقلاب، چند بار از اهمیت کار در حوزه معدن گفتند، ولی خروجی کار نشان نمی‌دهد که مدیران برای این بخش، خیلی نقشه راه داشته باشند. اینکه همچنان گفته می‌شود خام‌فروشی ادامه دارد و عده‌ای به جای فرآوری مواد معدنی، ترجیح می‌دهند کار آسان و کم‌ارزش‌تر را انجام دهند، فقط یک معنی دارد و آن سوءمدیریت است.» وی در ادامه گفت: «چند روز پیش، سرپرست وزارت صمت، رئیس جدید سازمان ایمیدرو معرفی کرد. حال امیدواریم در تغییر و تحولات جدید، اتفاقات جدید و البته مؤثر را شاهد باشیم.» نماینده دشت آزادگان و هویزه افزود: «شرایط اقتصادی کشور، فرصت آزمون و خطا را به حداقل رسانده است و یکی از بخش‌هایی که از آن انتظار بالا می‌رود، حوزه معدن است. مجلس با دقت، روند مدیریتی وزارت صمت در بخش معدن را رصد می‌کند و شک نکنید اگر باز هم شاهد درجا زدن‌ها یا پیشرفت‌های حداقلی باشیم، حتما و به طور جدی وارد کار خواهیم شد و مسئولان این بخش را پاسخگو خواهیم کرد.»


کپی لینک کوتاه خبر: https://rouzegaremadan.ir/d/2ozz7g