چهارشنبه 15 آذر 1402 - 06 Dec 2023
تاریخ انتشار: 1402/03/02 04:08
نظر کارشناسان در بررسی وضعیت بازار سرمایه
کد خبر: 28876

بورس جای رشد دارد

در هفته‌های اخیر با وجود اینکه بیش از ۱۰ درصد شاخص کل بورس اصلاح داشته همچنان هیجان در معاملات بالاست و این التهاب سرخ ناشی از بی‌اعتمادی سهامداران خرد به بازار در نتیجه سیاست گذاری‌های سال ۹۹ است.
بورس جای رشد دارد

به گزارش موج، بورس در شش ماهه گذشته بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته و برخی از نمادهای آن حتی تا ۳۰۰ درصد هم رشد داشته‌اند و این موضوع زنگ خطری برای سرمایه‌گذاران در بازار بود، زیرا عده‌ای برخی نمادها را پروژه می‌کردند و به قیمت‌های حبابی و بالا می‌رساندند در چنین شرایطی برخی سهامداران خرد و تازه کار اقدام به خرید هر سهمی می‌کردند در این حالت ریسک سرمایه‌گذاری در بورس بالا رفته بود و احتمال اینکه سناریو سال ۹۹ تکرار شود و برخی زیان ببینند بالا بود، به همین دلیل باید روند صعودی بازار کند می‌شد تا معاملات با نقد شوندگی بالا و منطقی رشد کنند. بورس همچنان بازاری ارزنده است عباس آرگون، نایب رئیس کمیسیون پولی و مالی اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با موج با اشاره به اینکه درحال‌حاضر بازار سرمایه هنوز ارزنده است و احتمالا تا پایان سال سقف‌های جدید می‌زند، گفت: یکی از ویژگی‌های بازار سرمایه ریسک‌پذیری بالای آن است به همین دلیل افراد حرفه‌ای باید در این بازار بیشتر معاملات مستقیم انجام دهند و افرادی که سواد بورسی ندارند از طریق صندوق‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری کنند تا ریسک برای آنها کاهش پیدا کند. وی با بیان اینکه وقتی بازار روند صعودی تندی داشته باشد به همان اندازه می‌تواند به صورت تند اصلاح کند، افزود: به همین دلیل در مسیر رشد اصلاحات قیمتی و زمانی نیاز است، به همین دلیل نمی‌توان روند نوسانی چند وقت اخیر را تهدیدی جدی قلمداد کرد، زیرا بورس نسبت به سایر بازارهای مالی عقب است و می‌تواند این عقب ماندگی را در ماه‌های آینده جبران کند.


 تحلیل تکنیکال چقدر موثر است؟


بازار سرمایه درحال‌حاضر در شرایطی بالای شاخص دو میلیون و ۲۸۰ هزار واحد قرار گرفته که برخی از نمادها تا سقف تاریخی خود بیش از ۵۰درصد فاصله دارند به همین دلیل روند صعودی بورس برای برخی نمادها می‌تواند ادامه پیدا کند و از طرف دیگر رکود بازارهای موازی و با توجه به اینکه نسبت پول به شبه پول افزایش یافته و این نقدینگی می‌تواند به بازار سرمایه ورود پیدا کند احتمال روند صعودی بازار را بیشتر می‌کند. فردین آقابزرگی، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با موج با اشاره به ارزندگی بازار بورس در مقطع کنونی گفت: در چند وقت اخیر معاملات بورس تحت‌تاثیر متغیرهای اقتصادی نبوده و یکی از دلایل اصلاح اخیر مبتنی‌بر کاهش ترکیب شرکت‌های سرمایه‌گذاری و کاهش ضریب صندوق‌ها اتفاق افتاده بود که بعد توسط سازمان بورس و اوراق بهادار اصلاح شده است زیرا براساس آن مصوبه‌ها باید ۲۴ هزار میلیارد تومان سهام توسط صندوق‌ها به فروش می‌رسید که هم‌اکنون ۶ ماه فرصت دارند. وی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون شاخص بورس ۲۸ درصد بازدهی داشته با ۱۲ درصد تعدیل اخیر به ۱۴ درصد بازدهی رسیده، افزود: در بهمن ۱۴۰۱ بسیاری از تکنیکالیست‌ها می‌گفتند که رکورد شاخص کل سقف ۱۷۰۰ واحد است اما در شرایط کنونی شاخص بالای سقف تاریخی خود قرار دارد، تکنیکال یک علم است و با استفاده از فناوری‌ها می‌توان با دقت بالا به ذینفعان بازار رهنمود بدهد اما در بازار سرمایه ایران چندان کاربردی ندارد. بنابراین با در نظر گرفتن اشباع بودن سایر بازارهای و به شرط عدم دخالت مافیای خودرو و... شاخص بورس به بالای ۳ میلیون واحد می‌رسد.

سخن پایانی


درحال‌حاضر بازار سرمایه به صورت متعادل معامله می‌شود و برخی از سهام‌ها به سقف تاریخی خود رسیده‌اند و برخی هم از آن عبور کرده‌اند. در چنین شرایطی برخی از نمادها همچنان با فاصله زیادی از سقف در حال معامله نوسانی هستند، در این حالت معاملات بازار سرمایه نیازمند ارزیابی و تحلیل کارشناسی است و قرار نیست همچنان به همه خریداران به یک اندازه سود بدهد به همین دلیل انتخاب سهامداران خرد می‌تواند چشم‌انداز سودسازی آنها را تعیین کند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rouzegaremadan.ir/d/39kkg7