جمعه 04 اسفند 1402 - 23 Feb 2024
کد خبر: 35017
تاریخ انتشار: 1402/09/15 07:28

گرمای رینگ سیمان در آستانه زمستان

گرمای رینگ سیمان در آستانه زمستان

پاییز هم نتوانست از رونق معاملات سیمان در رینگ صنعتی بورس‌کالا بکاهد. آذرماه کم‌بارش و واهمه از توقف اجباری تولید در واحدهای سیمانی باعث شد تا ظرف دومین هفته از آذرماه بر حجم فروش سیمان از رینگ صنعتی بورس‌کالا افزوده شود، به نحوی که به‌رغم رشد حجم عرضه، ۸۰‌درصد محصول در رینگ سیمان مورد معامله قرار گرفت.

 به گزارش «دنیای معدن»، عرضه سیمان در میانه آذرماه امسال بدون کسری ادامه ‌‌دارد. در این شرایط احتمال توقف اجباری تولید برخی واحدها به دلیل آلودگی هوا و ناترازی گاز باعث شده است تا معاملات این محصول در میانه پاییز همچنان پررونق باشد.

بازگشت خریداران سیمان به رینگ فیزیکی

ظرف اولین هفته از آذرماه بالغ بر یک‌میلیون و ۵۷۴‌هزار تن سیمان در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران عرضه شد. این رقم شامل انواع سیمان فله و کیسه با انواع گریدها بود. حجم عرضه هفتگی سیمان نسبت به حجم عرضه در هفته‌‌‌های گذشته تغییر محسوسی نداشت و تنها ۶۲‌هزار تن بر حجم عرضه‌‌‌ها افزوده شد که برای این میزان محصول عرضه‌شده در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران تقاضایی برابر یک‌میلیون و ۵۵۰‌هزار تن از سوی متقاضیان به ثبت رسید که در نهایت به فروش یک‌میلیون و ۲۶۴‌هزار تن سیمان از این بازار انجامید.

درحالی رینگ سیمان با استقبال زیاد مشتریان مواجه است که به شکل سنتی نیمه آذر زمان بارندگی سراسری در کشور و کاهش حجم خرید این محصول ساختمانی است؛ اما پاییز کم‌‌‌بارش در کشور باعث شده است تا زمان این کاهش تقاضای فصلی نیز محدود شود و بنابراین ظرف دومین هفته از آذرماه رینگ سیمانی‌‌‌ها پررونق باشد. این در حالی است که ظرف هفته ابتدایی آذرماه و در پی بروز بارش‌‌‌های سراسری در کشور این رینگ با کاهش تقاضا و در نتیجه افت حجم معاملات روبه‌رو بود. اما ادامه روزهای آذرماه با هوای آفتابی باعث شد تا مشتریان سیمان به رینگ فیزیکی بورس‌کالا بازگردند و به این ترتیب ظرف دومین هفته از این ماه بالغ بر ۸۰‌درصد عرضه‌‌‌ها معامله شدند.

واهمه از قطعی گاز، مشتریان را به بازار می‌‌‌آورد

واحدهای فولادی و سیمانی از جمله صنایع اصلی انرژی‌‌‌بر در کشور محسوب می‌‌‌شوند. با آغاز فصل سرما در کشور و با توجه به احتمال ناترازی گاز، احتمال توقف تولید اجباری این صنایع مطرح می‌شود که این موضوع بر روند معاملات این محصولات در رینگ فیزیکی بورس‌کالا اثر می‌گذارد. فعلا خبری از قطعی یا کاهش گاز اختصاص داده‌شده به صنایع سیمان منتشر نشده، اما زمزمه کمبود گاز در واحدهای احیای آهن به گوش رسیده است؛ بنابراین فعالان بخش سیمان از سرایت این وضعیت به این حوزه نیز واهمه دارند. در عین حال آلودگی سراسری هوا در کشور با بروز سرما و پدیده وارونگی هوا باعث شده است تا احتمال توقف اجباری واحدهای تولیدی آلاینده نظیر سیمانی‌‌‌ها مطرح شود و این پیش‌بینی نیز محرک خرید در این رینگ باشد.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://rouzegaremadan.ir/d/3qdbka