جمعه 04 اسفند 1402 - 23 Feb 2024
کد خبر: 34907
تاریخ انتشار: 1402/09/07 07:32

بهترین استان برای توسعه فولاد

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: استان هرمزگان از نظر مکان‌‌‌یابی صنعت فولاد در بهترین نقطه کشور قرار دارد و می‌توان طرح‌‌‌های توسعه‌‌‌ای در صنعت فولاد را در این استان و به‌ویژه شرکت فولاد هرمزگان اجرا کرد. به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان، در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی ایران متافو، غرفه شرکت فولاد هرمزگان میزبان مدیران، نخبگان، کارشناسان و نمایندگان مجلس بود.
بهترین استان برای توسعه فولاد

به گزارش روزگار معدن عزت‌‌‌الله اکبری تالارپشتی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با حضور در غرفه فولاد هرمزگان از وضعیت این شرکت به‌ویژه رکوردشکنی‌‌‌‎ها و طرح‌‌‌های توسعه‌‌‌ای آن آگاه شد. وی در خصوص مزیت‌‌‌های شرکت فولاد هرمزگان بیان کرد: استان هرمزگان با توجه به موقعیت جغرافیایی، نزدیکی به معادن و دسترسی به بنادر کشور، از نظر مکان‌‌‌یابی توسعه صنعت فولاد در بهترین نقطه کشور واقع شده است و می‌توان طرح‌‌‌های توسعه‌‌‌ای صنعت فولاد را در این استان به‌ویژه شرکت فولاد هرمزگان اجرا کرد. علاوه بر این، صنایع مصرف‌کننده فولاد به‌ویژه صنایع دریایی، کشتی‌‌‌سازی و کانتینرسازی نیز که در این استان فعالیت می‌‌‌کنند، می‌توانند از مزیت‌‌‌های توسعه صنعت فولاد در آن بهره‌‌‌مند شوند. تمامی سواحل کشور ازجمله استان هرمزگان پتانسیل توسعه صنعت فولاد را دارند. یکی از مشکلات کشور ما خام‌‌‌فروشی است و با توسعه صنعت فولاد تا پایین‌‌‌دست، می‌توان ضمن تولید محصولات دارای ارزش افزوده، با صادرات این محصولات ضمن ارزآوری قابل‌توجه، برای کشور ثروت‌‌‌آفرینی کرد.

اکبری با اشاره به اینکه نگاه جزیره‌‌‌ای و غیر‌توسعه‌‌‌ای به صنعت فولاد آسیب می‌‌‌زند، تصریح کرد: هم‌‌‌اکنون طرح‌‌‌های بزرگی برای توسعه صنایع معدنی به‌ویژه صنعت فولاد تعریف شده است، اما چالش عمده توسعه معدن و صنایع معدنی کشور کمبود زیرساخت‌‌‌هاست و در صورتی که زیرساخت‌‌‌های مناسب در دسترس باشند، به راحتی می‌توان معدن را جایگزین نفت کرد. با این حال نیاز داریم مگاپروژه‌‌‌های زیرساختی برای ایجاد تحول در بخش معدن تعریف شوند. البته در تعریف پروژه‌‌‌ها باید از آرمان‌‌‌گرایی و غیرواقع‌‌‌بینی پرهیز کرد.رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه به مدیریت قوی و کارآ برای اجرای پروژه‌‌‌ها نیاز داریم، خاطرنشان کرد: ایران در کریدور بین‌المللی حمل‌ونقل قرار دارد و باید از این موقعیت به نحو احسن استفاده کرد. پیشنهاد داده‌‌‌ایم دولت با پول فروش نفت، فرصتی برای سرمایه‌گذاران خارجی جهت حضور در کشور و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌‌‌ها فراهم کند.

در این دیدار همچنین معاونان و مدیران فولاد هرمزگان به بیان نظرات خود به‌ویژه چالش‌‌‌های صنعت فولاد مانند کمبود زیرساخت‌‌‌های اساسی انرژی، حمل‌ونقل و تامین مواد اولیه پرداختند.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://rouzegaremadan.ir/d/4d9rod