پنج‌شنبه 06 اردیبهشت 1403 - 25 Apr 2024
کد خبر: 35342
تاریخ انتشار: 1402/10/23 08:28

مصرف منگنز در فولادسازی چین طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲

به‌ عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان، وارد‌کننده بیش از ۵۰ درصد منگنز تولیدی جهان است. بیش از ۹۰ درصد منگنز تولیدی در جهان در صنعت فولادسازی استفاده می‌شود؛ میزان مصرف منگنز چین طی ۱۰ سال اخیر به‌ طور متوسط بیش از ۱۰ میلیون تن در سال بوده‌ است.
مصرف منگنز در فولادسازی چین طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲

چین به‌ عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان، وارد‌کننده بیش از ۵۰ درصد منگنز تولیدی جهان است. بیش از ۹۰ درصد منگنز تولیدی در جهان در صنعت فولادسازی استفاده می‌شود؛ میزان مصرف منگنز چین طی ۱۰ سال اخیر به‌ طور متوسط بیش از ۱۰ میلیون تن در سال بوده‌ است. سالانه حجم قابل‌توجهی از منگنز مصرف‌ شده بر حسب منگنز محتوی در جهان، صرف تولید فروآلیاهای منگنزدار مانند فرومنگنز و سیلیکو‌منگنز می‌شود. به‌ طور میانگین بیش از ۷۰ درصد منگنز مصرف‌ شده در چین به‌ عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد، برای تولید فروآلیاژها استفاده می‌شود.

چین بیش از یک میلیارد تن فولاد خام در سال ۲۰۲۲ تولید کرده است که ۵۷ درصد از کل تولید جهان را تشکیل می‌دهد. افزایش صادرات و افزایش تقاضای صنایع تولیدی محلی مانند وسایل نقلیه خودرویی، لوازم بادوام مصرفی و بخش ساختمان از عوامل موثر در افزایش تقاضای فولاد در چین و متعاقبا تولید آن است. بیش از ۹۰ درصد فولادسازی در چین به روش کوره بلند انجام می‌شود.

در تولید فولاد به روش‌های مختلف (چه روش کوره بلند و چه روش کوره‌های الکتریکی)، از فروآلیاژهای فرومنگنز و سیلیکومنگنز استفاده ‌می‌شود. یکی از مصارفی که برای سنگ منگنز وجود دارد استفاده از آن به‌ صورت مستقیم در تولید فولاد به روش کوره بلند است؛ استفاده از منگنز در فولاد‌سازی باعث افزایش استحکام و کاهش گرانروی مذاب و ناخالصی‌های موجود در آن می‌شود. منگنز مورد نیاز در فولاد‌سازی به روش کوره‌ بلند، می‌تواند از طریق سنگ منگنز، فرومنگنز و فروسیلیکومنگنز تامین شود اما در فولادسازی به روش کوره الکتریکی فقط از فرومنگنز و فروسیلیکومنگنز استفاده می‌شود. سنگ منگنز علاوه بر صنعت آهن و فولاد در صنایع دیگری مانند تولید باتری‌های سلول خشک، تولید بسیاری از آلیاژها، صنایع شیمیایی، شیشه و برق نیز کاربرد دارد.

مصرف سالانه منگنز در چین

مقدار مصرف منگنز در چین در سال ۲۰۲۲ بر حسب منگنز محتوی بیش از ۱۲ میلیون ‌تن برآورد شد؛ این در حالی است که میزان تولید فرومنگنز و سیلیکومنگنز بر حسب منگنز محتوی هشت میلیون ‌تن محاسبه شد. این تفاوت نشان‌ دهنده این است که حدود چهار میلیون ‌تن از سنگ منگنز مصرف شده در سال ۲۰۲۲ برای مصارف دیگری به‌ غیر از تولید فروآلیاژها مورد استفاده قرار گرفته‌ است.

اختلاف مصرف سنگ منگنز چین و فرومنگنز و سیلیکومنگنز تولید شده در پنج سال اول دوره مورد بررسی به‌ طور میانگین دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن و در پنج سال دوم چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن است. این احتمال وجود دارد که این روند تغییرات مصرف خام منگنز در چین، به دلیل استفاده در صنعت فولاد یا صنایع مختلف دیگر باشد. در آتورپات با استفاده از داده‌های مربوط به میزان مصرف سنگ منگنز در چین و مقایسه آن با میزان تولید و مصرف فروآلیاژهای فرومنگنز و فروسیلیکو‌منگنز، تاثیر مصرف مستقیم منگنز در تولید فولاد مورد بررسی قرار گرفته‌ است.

چین به‌ عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده فولاد جهان، بیش از ۵۰ درصد تولیدات فولاد جهان را به خود اختصاص داده‌ است.تولید فولاد در کشور چین از سال ۲۰۱۳ تا سال ۲۰۱۶ تغییر زیادی نداشته است اما از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ افزایشی بوده و به یک میلیارد و ۶۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ رسیده که ۵۷ درصد تولید جهانی فولاد را به خود اختصاص داده‌ است. میزان تولید فولاد چین در سال ۲۰۲۲، یک میلیارد و ۱۸ میلیون ‌تن بود که نسبت به سال ۲۰۲۱ یک درصد کاهش داشته‌ است.

مصرف سنگ منگنز در فولادسازی به‌ صورت مستقیم

بیش از ۹۰ درصد فولاد تولید شده در چین به روش کوره بلند (Blast Furnace) است؛ روش کوره بلند یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین روش‌های احیای آهن از سنگ معدنی است. چین یکی از کشورهایی است که از قرن پنجم میلادی به تکنولوژی تولید فولاد به روش کوره بلند دست یافت. در روش کوره بلند، سنگ‌آهن و کک زغال‌سنگ به‌ عنوان خوراک ورودی شارژ و مورد ذوب و احیا قرار می‌گیرد که تبدیل به چدن خام می‌شود. چدن با دمش اکسیژن و افزودن فروآلیاژها به فولاد مورد نظر تبدیل می‌شود که ۸۵ درصد تولید دنیا از این روش است. یکی از موادی که برای افزایش کیفیت محصول در کوره بلند استفاده می‌شود سنگ منگنز است؛ اضافه کردن کانسنگ منگنز یا اکسید منگنز موجب بهبود جریان آهن مذاب و کاهش ناخالصی‌هایی مانند سولفور در محصول فولادی می‌شود.

بازار جهانی منگنز حدود ۲۰ میلیون تن در سال منگنز محتوی تولید می‌کند که حدود ۹۰ درصد از عرضه در بخش فولاد و فروآلیاژها استفاده می‌شود. برای تولید هر تن فولاد خام، به‌ طور متوسط ۹ کیلوگرم منگنز استفاده می‌شود؛ منگنز در تولید فولاد به شکل کانسنگ منگنز یا فروآلیاژ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در فولادسازی به روش کوره بلند، بخشی از منگنز مورد نیاز را می‌توان از کانسنگ منگنز به‌ صورت مستقیم تامین کرد اما در فولادسازی به روش کوره الکتریکی، منگنز فقط به‌ صورت فرو‌منگنز و فروسیلیکو‌منگنز مورد استفاده قرار می‌گیرد.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rouzegaremadan.ir/d/2rb5gm