جمعه 04 اسفند 1402 - 23 Feb 2024
کد خبر: 33290
نویسنده: مهدی نجفی
تاریخ انتشار: 1402/07/17 05:30

آفریقای جنوبی، طلایه‌دار تولید کروم معدنی در جهان

آفریقای جنوبی، طلایه‌دار تولید کروم معدنی در جهان

در سال ۲۰۲۲، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سنگ و کنسانتره کروم آفریقای جنوبی با میزان ۱۸ میلیون تن، ترکیه به مقدار ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تن، قزاقستان چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن، هند چهار میلیون تن و فنلاند دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن بودند. شایان ذکر است که چین به‌ عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده کروم، بیشترین میزان کروم را از آفریقای جنوبی وارد کرده‌ است. تولید جهانی کروم در پنج سال گذشته با فرازوفرودهایی همراه بوده است. تولید جهانی فروکروم در سال ۲۰۲۲ به میزان ۴۱ میلیون تن رقم خورده که با توجه به آمارهای ثبت شده ناشی از کاهش تولید کروم در کشورهای برتر تولیدکننده به‌ ویژه آفریقای جنوبی است. کروم در ساخت فولاد زنگ‌نزن بسیار مهم بوده و اکثر فولادهای ضدزنگ حاوی حدود ۱۸ درصد کروم هستند.

میزان تولید جهانی کروم در سال ۲۰۲۲ به مقدار ۴۱ میلیون تن بوده که نسبت به تولید ۴۳ میلیون تنی در سال ۲۰۱۸، کاهش تولید حدود دو میلیون تنی را به نمایش می‌گذارد. به‌ طور میانگین در بازه زمانی مورد بررسی، حدود ۴۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تن کروم تولید شده است.

در سال ۲۰۱۹ با افزایش تولید ترکیه و فنلاند، بیشترین میزان تولید جهانی سنگ و کنسانتره کروم طی پنج سال اخیر در این سال اتفاق افتاد و حدود ۴۵ میلیون تن کروم معدنی تولید شد که افزایش ۴ درصدی را نسبت به تولید ۴۳ میلیون تنی سال ۲۰۱۸ به نمایش می‌گذارد. تولید کروم معدنی در سال ۲۰۲۰ با کاهش شدید حدود هشت میلیون تنی، به ۳۷ میلیون تن رسید که عمده این کاهش در نتیجه همه‌گیری کووید ۱۹ اتفاق افتاد.

کروم در بازار جهانی به شکل فروکروم، آلیاژ آهن و کروم خالص معامله می‌شود. چین، بزرگ‌ترین تولیدکننده فروکروم و فولاد زنگ‌نزن‌ در جهان است اما به شکل محدود فلز کروم تولید می‌کند. این کشور به‌ واسطه تولید بسیار زیاد فولاد زنگ‌نزن، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده جهانی کروم بوده و همچنین با واردات حدود ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تن در سال ۲۰۲۲، بزرگ‌ترین واردکننده سنگ و کنسانتره کروم نیز به‌ شمار می‌رود. با توسعه صنعت فولاد زنگ‌نزن در چین هم‌راستا با رشد صنایع مصرف‌کننده فولاد، مصرف کروم این کشور نیز با رشد روبه‌رو شده است.

در سال ۲۰۲۲، آمار واردات کروم کشورهای اندونزی حدود ۴۸۵ هزار تن، روسیه ۴۶۵ هزار تن، هند ۱۴۲ هزار تن و ترکیه با ۱۷۵ هزار تن نشان از مصرف و تقاضای روزافزون کروم دارد. طبق گزارش انجمن بین‌المللی فولاد، تولید فولاد زنگ‌نزن در سال ۲۰۲۲ با ۵.۲ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۲۱، به ۵۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسید که ناشی از کاهش تولید اوکراین به سبب جنگ اوکراین و روسیه رخ داده است اما به‌ نظر می‌رسد که همچنان تولید فولاد زنگ‌نزن در سایر کشورها رو به افزایش است.

آمار کشورهای بزرگ واردکننده کروم در جهان، به‌ نوعی نشان‌‌دهنده بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان این فلز است؛ چراکه بسیاری از این کشورها تولیدکننده داخلی کروم به‌ شمار نمی‌روند. این آمار همچنین گویای اختلاف بسیار زیاد مصرف در چین با سایر کشورهای بزرگ مصرف‌کننده است. آنچه که در بین این کشورها مشترک است، اینکه بیشترین میزان کروم را از کشور آفریقای جنوبی به‌ عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده کروم وارد کرده‌اند.

نکته حائز اهمیت در خصوص روند آتی بازار جهانی کروم، اعمال استانداردهای سختگیرانه‌تر زیست‌محیطی طی سال‌های آتی در چین به‌ عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده کروم است که می‌تواند بر تولید فروکروم و فولاد زنگ‌نزن تاثیر بگذارد و منجر به کاهش تولید آلیاژ یا افزایش قیمت تولید شود که ممکن است رشد بازار کروم را مختل کند و علی‌رغم این‌ها و با توجه به وجود رقابت شدید و مشخص بودن روند بهبود جهانی همچنان برآورد می‌شود که سرمایه‌گذاری‌های جدید بیشتری در آینده وارد این عرصه ‌به‌ سبب اهمیت کروم خواهد شد.

از آفریقا تا آسیا؛ تولیدکننده کروم

آفریقای جنوبی با سهمی معادل ۴۰ درصد، بیشترین میزان تولید کروم را به خود اختصاص داده‌ است. در رده‌های بعدی ترکیه با ۱۹ درصد، قزاقستان ۱۶ درصد، هند ۹ درصد و فنلاند با ۵ درصد قرار گرفته‌اند. آفریقای جنوبی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان در جهان محسوب می‌شود.

همان‌ طور که اشاره شد، آفریقای جنوبی با اختلاف کاملا محسوس بزرگ‌ترین تولیدکننده جهانی کروم به‌ شمار می‌رود. میانگین تولید این کشور در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲، حدود ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بوده‌ است. این کشور در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، به ترتیب حدود ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار و ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کروم تولید کرده‌ که در این دو سال در قیاس با سایر سال‌ها، کمترین تولید کروم را به ثبت رسانده است. بیشترین تولید کروم برای این کشور در سال ۲۰۲۱، در حدود ۱۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تن رقم خورده است.

به‌ طور کلی تولید کروم معدنی آفریقای جنوبی در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ روند صعودی را طی کرده‌ اما در سال ۲۰۲۲ با کاهش ۶۰۰ هزار تنی نسبت به سال ۲۰۲۱، حدود ۱۸ میلیون تن کروم تولید کرده است. داده‌های صنعت نشان می‌دهد که کاهش تولید معادن این کشور به‌ دلیل قطعی مداوم برق، کاهش عیار سنگ معدن و اختلالات راه‌آهن برای حمل مواد معدنی به بندر است که سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان این کشور را با مشکلاتی روبه‌رو کرده است.

از جمله ذخایر بزرگ آفریقای جنوبی که تاثیر محسوسی در میزان تولید این کشور داشته‌اند، می‌توان به معدن «Dwarsrivier» بزرگ‌ترین معدن در شمال شرق آفریقای جنوبی با ذخایر تخمینی ۵۵ میلیون تن سنگ معدن و ۲۱ میلیون تن فلز کروم و همچنین معدن «THABA» با ذخیره بالغ بر ۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن کرومیت اشاره کرد. معدن «THABA» از معادن روباز آفریقای جنوبی بوده و این دو معدن بخش قابل‌توجهی از تولید این کشور را پوشش می‌دهند.

دومین کشور تولیدکننده برتر کروم معدنی، ترکیه است. ترکیه به‌ طور متوسط در بازه زمانی مورد بررسی، حدود ۴ درصد کاهش تولید داشته است و از هشت میلیون تن در سال ۲۰۱۸، به حدود هفت میلیون تن در سال ۲۰۲۲ رسیده و بیشینه مقدار تولید کروم را در سال ۲۰۱۹ به میزان ۱۰ میلیون تن و همچنین کمترین مقدار را در سال ۲۰۲۲ رقم زده است. معدن «Etikrom» بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ معدن کروم در ترکیه بوده و «Yildirim» یکی دیگر از معادن بزرگ ترکیه است. تقویت بازار فولاد ترکیه می‌تواند از مهم‌ترین عوامل تمرکز این کشور بر تولید کروم معدنی برای تولید فولاد زنگ‌نزن به‌ شمار رود.

میزان تولید کروم معدنی در سال‌های اخیر در قزاقستان با کاهش و افزایش‌های ناچیزی همراه بوده و این کشور از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲، به‌ طور میانگین حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کروم تولید کرده است. بزرگ‌ترین معدن قزاقستان «Vokshod» است که سالانه حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کروم تولید می‌کند. کارخانه استخراج و فرآوری سنگ معدن «Donskoy»، کارخانه فروآلیاژ «Aktob»، کارخانه فروآلیاژ «aksu» و شرکت معدنی «Kazmarganets»، چهار قطب معدنی هستند که بخش عمده سنگ معدن کروم قزاقستان را تامین می‌کنند.

هند، روند مثبتی را در این سال‌ها طی نکرده و تولید کروم معدنی این کشور از چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تن در سال ۲۰۱۸، به چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال ۲۰۲۲ رسیده‌ و بیشترین میزان تولید کروم هند در سال ۲۰۲۱ به مقدار چهار میلیون و ۲۵۰ هزار تن بوده‌ است. فنلاند نیز نوسان بسیار اندکی را تجربه کرده و در پنج سال گذشته به‌ طور متوسط، سالانه حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن کروم معدنی تولید کرده است.


نویسنده:
کپی لینک کوتاه خبر: https://rouzegaremadan.ir/d/2rbplb