پنج‌شنبه 06 اردیبهشت 1403 - 25 Apr 2024
کد خبر: 28162
تاریخ انتشار: 1402/02/17 04:42

سیگنال فدرال رزرو به بورس تهران

افزایش حداقلی نرخ بهره در اقتصادهای بزرگ جهانی حکایت از پایان سیاست‌های انقباضی در اقتصاد دارد که در موقعیت کنونی شاخص بورس ایران این سیگنال تورمی می‌تواند به ادامه روند صعودی بورس کمک کند.
سیگنال فدرال رزرو به بورس تهران

بازار سرمایه درحالحاضر در محدوده حساسی قرار دارد و ادامه روند صعودی آن یا ورود به اصلاح زمانی به واکنش بازارهای موازی بستگی دارد. در چند روز اخیر تغییرات نرخ طلا اندک بوده و نرخ هر اونس فلز زرد با چند دلار کاهش در سطح ۲۰۳۰ دلار قرار دارد. بازار ارزهای معتبر هم چند روز اخیر آرام بوده و سرمایهگذاران منتظر نتیجه نشست سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا و انتشار دادهها از اقتصاد امریکا هستند.نوسان شاخصهای مالی در بورسهای بزرگ آسیا و اروپا و در معاملات فیوچر بورس امریکا زیاد نبوده است. به طور که بانک مرکزی امریکا نرخهای بهره را ۲۵ صدم درصد درصد بالا برد و نرخ بهره به ۵.۲۵رسید، این اقدام به شکل ضمنی به توقف برنامه انقباضی اشاره دارد. از این رو شاخص دلار نوسان بسیار محدود پیدا کرده، زیرا سرمایهگذاران بر گزارش عملکرد شرکتهای بورسی تمرکز دارند. همچنین بسیاری از کشورهای خاورمیانهای ازجمله عربستان، امارات، قطر و کویت نرخ بهره بانکی را بین ۲۵ صدم درصد تا ۷۵ صدم درصد افزایش دادهاند.تغییرات نرخ فلزات پایه روزگذشته اندک بوده و نرخ مس و روی به ترتیب در سطح ۸۵۵۰ دلار و ۲۶۵۰دلار در هر تن قرار دارد. نرخ آلومینیوم و نیکل به ترتیب ۲۰۳۰ دلار و ۲۴ هزار و ۹۰۰ دلار است. با وجود افت شاخص دلار نرخ فلزات پایه رشد چشمگیر نداشته است. نگرانیهایی درباره وضعیت اقتصاد چین وجود دارد.

واکنش بورس ایران در عبور از مقاومت

آخرین روز هفته معاملاتی اخیر گروه خودرویی و بانکی لیدر بازار بودند در حالی که در شش ماهه اخیر با وجود اینکه بسیاری از نمادهای بورس رشد خوبی را ثبت کردهاند بازهم گروه خودرو و قطعهسازی لیدر بازار شدند با وجود اینکه «پی بر ایی» این نمادها خیلی جذاب نیست و نباید بیشتر از سایر نمادها بازدهی ثبت میکردند، بنابراین سیگنال بروز تورم بالا در سال ۱۴۰۲ هنوز جدی است.

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه در گفتوگو با بازار با اشاره به اینکه میتوان هدف 3هزار واحدی را برای شاخص کل بورس ترسیم کرد، گفت: با توجه به ادامه حجم بالای معاملات به نظر میرسد رشد شاخص کل بورس همچنان قطعی است اما در مسیر رسیدن به اهداف بالاتر احتمال استراحت شاخص کل بورس هم وجود دارد. وی با بیان اینکه بازارهای موازی با بورس تقریبا دچار رکود شده اند، تصریح کرد: تا زمانی که گردش سرمایه در بورس اتفاق میافتد بازار برای ورود سرمایههای جدید جذاب تر است، از این رو دولت هم میتواند از این موقعیت برای کنترل نقدینگی استفاده کند تا با ورود به سایر بازارهای کالایی تورم ایجاد نکند، به همین دلیل فعلا بازار سرمایه مورد حمایت دولت قرار دارد و سیاستهای اخیر دولت هم تاییدی بر این موضوع است.

بازارهای موازی بورس در وضعیت خنثی

بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها همچون بازار ارز، طلا، مسکن و خودرو بسیار عقب مانده است، این موضوع موجب شده تا ریسک سیستماتیک دیگر دیده نشود. بازارهای رقیب بازار سرمایه یعنی بازارهای ارز، طلا، مسکن و خودرو دارای حباب شدید قیمتی هستند، اما بازار سرمایه تنها بازاری است که عقب مانده، در نتیچه سرمایهها از بازارهای حباب زده به بازار سرمایه در حال کوچ هستند.

کامران ندری، استاد دانشگاه در گفتوگو با بازار با اشاره به اینکه درحالحاضر هرچند دولت تلاش کرده جذابیتهای معامله در بازار طلا، ارز و... را کاهش دهد اما به دلیل اینکه هنوز اعتماد مردم به بورس ترمیم نشده هنوز عده ی وارد بازارهای سنتی میشوند، اظهار کرد: در شرایط کنونی دولت برای اینکه بتواند به هدف خود در بورس دست یابد باید روند صعودی بازار را تثبیت کند تا اعتماد مردم جلب شود و این موضوع از طریق جلوگیری از وضع مقررات متضاد با روند طبیعی بازار ممکن است، به عبارت دیگر دولت نباید سیاستهای را که چالش جدیدی برای بورس به وجود میآورند را مصوب یا اجرا کند.

وی با بیان اینکه تمام سیگنالهای اقتصادی کشور و حتی بازار جهانی تورمی هستند، افزود: از این رو بسیاری از شرکتهای که سودسازی چندانی ندارد اما داراییهای زیادی دارند با همین سیگنال همگام با رشد شاخص بورس، بازدهی بیشتری کسب میکنند. ندری با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی اقتصاد کشور کاملا سیگنالهای تورمی دارد و بورس هم نمیتواند به این علائم بیتوجه باشد، تصریح کرد: در موقعیت کنونی بسیاری از مردم سرمایههای خود را در بانک سپرده گزاری نکرده اند، زیرا سطح تورم بسیار بالاتر از نرخ بهره بانکی است، به همین دلیل هر واکنش تورمی این سرمایهها را وارد بازارهای جدید میکند، به همین دلیل سرنوشت این پولها و مقصدشان وابسته به عملکرد بورس و میزان تورم در اقتصاد کشور است.

سخن پایانی

روند صعودی شاخص کل بازار سهام ادامه دار خواهند ماند، اما در این روند ممکن است ارزش برخی نمادها از ارزش واقعی بیشتر شود به همین دلیل سرمایهگذاران از این به بعد باید بیشتر مراقب معاملات خود باشند، برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند شاخص کل بورس تا کانال 3 میلیون واحدی ریسک چندانی برای سرمایهگذاران ندارد، اما این مسئله وابسته به فاکتورهای اقتصادی مانند نرخ بهره، نرخ ارز و... هم هست، البته دولت با توجه به شعار سال مکلف به کنترل افزایش نرخ ارز است، چراکه مهمترین عامل در تورم کالایی محسوب میشود.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://rouzegaremadan.ir/d/3nr75k